Новини

Франція розробила концепцію сонячної електростанції в Чорнобилі

Французька компанія Tractebel France розробила і подарувала Україні концепцію (техніко-економічне обґрунтування) сонячної електростанції в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Профінансувало розробку Міністерство економіки та фінансів Франції, повідомляє Радіо Свобода.

Tractebel France визначила дві локації у внутрішній (десятикілометровій) зоні відчуження ЧАЕС, де будівництво СЕС є найбільш доцільним. Там планують встановити сонячні панелі по 335 ватт з нахилом 26 градусів. Панелі, орієнтовані на південь, хочуть об’єднати у блоки 4 на 7 панелей і виводити потужність на нову підстанцію між двома ділянками, де можна приєднати іі до діючих мереж ЧАЕС. Сонячна електростанція матиме потужністю 1,2 ГВт – це трохи більше ніж потужність одного енергоблока ЧАЕС.

За словами віце-президента Tractebel France Бернарда Хаммера, проект дещо ускладнює радіоактивне забруднення території, але здешевлює його готова інфраструктура: дороги, лінії електропередач та чинні трансформаторні підстанції. Зводити СЕС у Чорнобилі краще поступово, вводячи в експлуатацію блоками по 150 мегават, радять експерти. Один такий блок споруджуватиметься до 17 місяців, однак можна зводити по кілька блоків одночасно.

Міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак наголосив, що держава змінила законодавство для максимального сприяння розвитку відновлюваної енергетики у зоні відчуження. Зараз є понад 60 компаній, які виявили бажання інвестувати у сонячні електростанції в зоні відчуження: причому можливе як будівництво всього проекту 1,2 гігавати одним інвестором, так і створення кількох електростанцій по 150 мегават, які належатимуть різним власникам. Інвесторів має передусім зацікавити у сім разів менша ставка оренди землі в Чорнобильській зоні, ніж за її межами, спеціальне законодавство, створене для таких проектів та український «зелений тариф», який є одним з найбільших у Європі.

Поки що угоду з урядом України про будівництво сонячних потужностей у Чорнобилі уклав лише один інвестор – українсько-німецька компанія «Солар Чорнобиль». Вона завершила будівництво СЕС поблизу зруйнованого четвертого енергоблоку ЧАЕС і готується її підключити. Електростанція потужністю 1МВт здатна забезпечувати потреби невеликого селища.